Q&A

Dlaczego IPOsystem nie jest klasycznym narzędziem do harmonogramowania?

Większość narzędzi stosowanych w zarządzaniu produkcją opiera się o planowanie. Zadania produkcyjne w formie zleceń opisywane są podstawowymi parametrami takimi jak termin realizacji czy ilość, a następnie w procesie zwanym często harmonogramowaniem układane w plan produkcji, harmonogram właśnie. W efekcie otrzymujemy idealną lecz teoretyczną wersję rzeczywistości. Plan, który jeśli tylko uda się nam go spełnić spowoduje, że wszystkie zlecenia produkcyjne zostaną zrealizowane w terminie. Plan taki w różnej formie dystrybuowany jest do działów produkcyjnych, gdzie następuję próba jego zrealizowania.

Dlaczego próba? Bo w praktyce rzeczywistość różni się od planu, na hali produkcyjnej świat nie jest idealny. Występują zakłócenia w postaci chociażby awarii czy różnic w wydajności, które powodują, że plan staje się tylko teoretycznym wyznacznikiem tego co mamy zrobić. Faktycznie zaś sterujemy ręcznie. IPOsystem rozwiązuje ten problem ponieważ w swej istocie nie jest systemem planistycznym. Nie tworzy teoretycznych planów, nie harmonogramuje z założeniem że tak i tylko tak będziemy realizować proces produkcyjny.

IPOsystem steruje pracą każdego pojedynczego zasobu (pracownika czy maszyny) i w dynamiczny sposób rozdziela zadania. Można powiedzieć, że System widzi wszystkie uruchomione zlecenia produkcyjne, ich technologię wykonania oraz stopień zaawansowania w danym momencie i dynamicznie podejmuje decyzję o tym do jaka czynność (operacja technologiczna) ma być wykonywana teraz. Zaawansowane algorytmy wbudowane w System umożliwiają pominięcie czasochłonnego harmonogramowania, System steruje pracą na bieżąco. Jest to ogromna różnica w stosunku do tradycyjnych systemów opartych właśnie o planowanie czy inaczej harmonogramowanie. Dzięki dynamicznemu podejmowaniu decyzji, System jest odporny na zmiany, zakłócenia, wszelkie czynniki wpływające na to co w fabryce jest najważniejsze teraz. Często mówi się, że plan produkcji, mimo że został wyliczony czy przygotowany w procesie zajmującym wiele czasu jest nieaktualny 5 minut po jego opublikowaniu. Właśnie, rzeczywistość nie chce się dostosować do planu. Wymusza to na osobach zarządzających produkcją, mimo stosowania zaawansowanych narzędzi jak np. APS, ręczne sterowanie, korektę za którą odpowiada człowiek na hali produkcyjnej.

IPOsystem nie steruje teorią, IPOsystem odpowiada na rzeczywistą sytuację i reaguje na bieżąco na wszystkie zmiany.

 

Powrót